۱۰

اسفند
۱۳۹۹

ویزای تحصیلی

پست شده به وسیله : admin/ 60 0

ویزای تحصیلی کانادا

 

داشتن تحصیلات عالیه در بین ما ایرانیان به یکی از واجبات زندگی امروزی تبدیل شده و تحصیل در کالج ها و دانشگاه های معتبر خارج از کشور نه تنها تعیین کننده طبقه اجتماعی ما خواهد بود بلکه شانس یافتن شغل مناسبی با درآمد بالا نیز فراهم خواهد کرد. تحصیل در مدارج بالا فرصت های شغلی فراوانی را در پیش دیدگان ما قرار میدهد که خود موجب پیشرفت در زمینه های کاری و اقتصادی می شود.هموطنان زیادی هستند که رویای تحصیل در دانشگاه های معتبر و دارای وجهه علمی بالا را در سر دارند و در این میان به جرعت میتوانیم بگوییم که کانادا یکی از آن مقاصد اصلی برای مشتاقان دانش و علاقمندان به ادامه تحصیل است. کشوری با سیستم آموزشی دو زبانه (انگلیسی و فرانسوی)،دانشگاه هایی با امکانات فراوان،اساتید شناخته شده در دنیای علم اخذ اقامت کانادا و تحصیل و اشتغال بواسطه تحصیل و اعتبار بالای مدارک تحصیلی صادر شده که میتوان دانشگاه تورنتو را برای نمونه در اینجا نام برد.ویزای تحصیلی کانادا )یکی از اقسام ویزاTRV ;temporary resident visa (این امکان را به شما میدهد که بتوانید در بهترین دانشگاه ها،مدارس و کالج های حال حاضر دنیا با آرامش خاطر در کنار خانواده به تحصیل و کسب علم بپردازید.به طور کلی ویزای تحصیلی کانادا به دو بخش دانش آموزی و دانشجویی تقسیم می شود که بسته به شرایط متقاضی مربوطه دریافت هر یک نیازمند طی شدن پروسه ای زمان بر است که در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

شرایط لازم:

اولین نکته ای که در ابتدا باید در نظر داشته باشید داشتن پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه یا مرکز آموزش عالی که میخواهید در آن تحصیل کنید است که یکی از ملزمات پرونده شما برای دریافت ویزا تحصیلی و ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود می باشد.

شما در کنارstudy permitخود باید برنامه ی تحصیلی مدونی ارائه دهید تا بتوانید آفیسر پرونده را برای صدور ویزا قانع کنید همچنین ذکر این مطلب ضروری است که متقاضی موظف است مدارکی ارائه دهد که ثابت کند پس از تحصیل قصد ماندن در آن کشور را ندارد.متقاضی ویزا تحصیلی می باست تمکن مالی مناسبی در اختیار داشته باشد که نشان دهد توانایی پرداخت هزینه های معیشتی و تحصیلی خود را حداقل برای یکسال داراست.مطالب زیادی از این قبیل وجود دارد که ما برای سهولت مطالعه کاربر لیستی از آن ها را در اختیار شما می گذاریم.

شرایط لازم جهت اخذ ویزا به شرح زیر است:

1- پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی کشور کانادا (مورد تایید اداره مهاجرت)

2- توانایی پوشش مخارج دست کم یک سال تمام زندگی و تحصیل در کانادا (شهریه بعلاوه هزینه زندگی)

3- عدم سوء پیشینه

4- پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار

5- ارائه مدارکی که ثابت کند فرد پس از پایان تحصیل قصد ماندن در کانادا را ندارد

6- داشتن مدرک زبان IELTS

7- ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan) دقیق و قانع کننده

سوالی که ممکن است پیش آید این است که آیا بدون مدرک زبان نیز می توان در کانادا تحصیل کرد؟

باید پاسخ داد در خصوص کالج ها و موسسات عالی بله،شما می توانید بدون مدرک زبان پذیرش گرفته و مشغول به تحصیل شوید.

 

 

کار در هنگام تحصیل:

کار کردن در هنگام تحصیل قطعا یکی از دغدغه های مهاجران ایرانی است زیرا کمک هزینه ای برای مخارج سنگین تحصیل آن فرد در خارج از وطن خود می باشد. ویزا تحصیلی کانادا این امکان را به شما میدهد که علاوه بر این که در آنجا درس بخوانید به فعالیتی نیز مشغول شوید که بتوانید بهتر از پس مخارج تحصیلی خود برآیید.

کار در کنار تحصیل در کانادا به دو بخش on campus و campus  offتقسیم می شود.

: On campusعبارت است از کاری که شما بدون نیاز به مجوز) طبق قوانین موجود(  مجاز به انجام آن در محیط دانشگاه خود در اوقات فراغت هستید

: Off campusمربوط به فعالیت شما در حین تحصیلدر محیط خارج از دانشگاه میشود که البته باید بدانید پیرو قوانین فعلی برای کار قانونی مدت زمان فعالیتتان به ۲۰ ساعت در هفته محدود میشود.

جهت کار حین تحصیل باید یکی از دو عبارت زیر در ویزا تحصیلی شما درج شده باشد.

May accept employment on or off campus if meeting eligibility criteria as per R186 (f), (v) or (w). Must cease working if no longer meeting these criteria

May work 20 hrs. Per week off-campus or full-time during regular breaks if meeting criteria outlined in section186 (v) of IRPR

 

و اگر عبارت زیر در ویزا تحصیلی شما قید شده باشد شما به هیچ عنوان اجازه فعالیت در کنار تحصیل را نخواهید داشت.

This permit does not permit the holder to engage in off campus employment in Canada

 

ذکر این نکته ضروری است که هر کس بخواهد در کانادا کار کند نیاز به (SIN ;social insurance number)  دارد . این شماره در واقع کد ملی محسوب می شود و دارای 9 رقم می باشد که دریافت آن برای همه رایگان است.

اگر یکی از دو عبارات بالا در ویزا شما قید نشده بود می توانید از طریق SIN یا همان شماره بیمه اجتماعی اقدام کنید که همکاران ما در این زمینه شمارا یاری خواهند کرد.

مدت زمان صدور ویزا تحصیلی:

صدور ویزا تحصیلی متقاضی از سوی سفارت کانادا چیزی قریب به ۱۱ هفته طول خواهد کشید که این مدت بدون احتساب زمان لازم برای biometric(انگشت نگاری) در نظر گرفته می شود.زمانی که پروسه انگشت نگاری از شما خواهد گرفت ما به تفاوت ۱۱ هفته و سه ماه است یعنی با محاسبه زمان انگشت نگاری صدور ویزا شما ۳ ماه به طول خواهد انجامید.این را هم در نظر داشته باشید که زمان مذکور مشروط به تکمیل بودن مدارک متقاضی ویزا از جمله study permit یا پذیرش تحصیلی خواهد بود که هر اندازه در رعایت ضوابط و تکمیل مدارک خود دقت به خرج دهید شانس ویزا شدن پرونده شما بالاتر میرود.نکته دیگر آنکه ممکن است در بعضی اوقات سال بواسطه تراکم متقاضیان اخذ ویزا،این مدت کمی افزایش یابد.

مدت اعتبار ویزا تحصیلی:

مدت اعتبار ویزا تحصیلی شما به شرایط تحصیل شما بستگی دارد به عبارت دیگر رشته تحصیلی شما و مقطع تحصیلی در این مدت تاثیر گذار خواهد بود.

برای مثال اگر متقاضی برای مقطع کارشناسی اقدام به اخذ ویزا تحصیلی کند ویزایی با مدت اعتبار ۴ ساله برای وی صادر خواهد شد که تا پایان دوران تحصیلی او معتبر خواهد ماند.شما بعد فارغ التحصیلی خود میتواند ویزای خود را با در نظر گرفتن شرایط و ضوابط خاص به ویزا کاری تبدیل کنید.اما در خصوص کالج ها و موسسات آموزشی اصولاً با توجه به اینکه ویزا کار تعلق گرفته به شما بعد از دوران تحصیل ارتباط مستقیم با زمان تحصیل شما خواهد داشت اصولاً دوره های سه ساله که یک سال آن به صورت کارآموزی همراه با حقوق بوده و امکان اخذ ویزا کار بعد از تحصیل را نیز به شما می دهد توصیه می شود.

مدارک مورد نیاز:

برای اخذ هر نوعی از ویزا نیاز به ارائه مدارک خاص آن می باشد.ویزا تحصیلی اعتبار بلند مدتی نسبت به ویزای توریستی دارد و به تبع آن حساسیت و وسواس اداره مهاجرت در صدور این ویزا بیشتر خواهد بود.ما در اینجا لیستی از مدارک مورد نیاز جهت ارائه آن از سوی متقاضی را آورده ایم:

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا تحصیلی کانادا:

1- پاسپورت با بیش از ۶ ماه اعتبار

2- ویزای کوتاه مدت کانادا برای ورود به این کشور

3- نامه پذیرش تحصیلی

4- نامه study permit

5- بیمه مسافرتی

6- نامه REFRENCE سفارت

7- رزرو بلیط و هتل محل قامت

8- ارز و یا اسنادی که نشان دهنده توانایی شما برای تامین مخارج زندگی و تحصیل در کانادا باشد

علل رد شدن درخواست:

ممکن است بنا به دلایلی درخواست شما جهت اخذ ویزا رد شود که این دلایل در ایمیلی که سفارت برای متقاضی ارسال می کند ذکر خواهد شد.

مهم ترین این دلایل عبارتند از:

1- کافی نبودن منبع مالی برای پوشش هزینه‌ها

2- قانع نشدن آفیسر پرونده در خصوص اهداف تحصیل و امکان عدم بازگشت پس از پایان تحصیل

3- رشته تحصیلی مورد نظر یا ناهمخوانی رشته تحصیلی مورد نظر با رشته تحصیلی سابق متقاضی

4- اشکال و یا تناقض در تکمیل فرم‌های درخواست ویزا و یا مشکل در فایل درخواست ویزا

5- برنامه تحصیلی نامناسب

تیم ما این اطمینان خاطر را به شما متقاضیان عزیز خواهد داد که با بهره گیری از توصیه های مشاورین حاذق ما که سال ها در این حوزه فعالیت کرده اند و پرونده های فراوانی را در این زمینه به موفقیت رسانیده اند میتوانید از این مرحله نیز با خاطری آسوده عبور کنید و تمرکز خود را بر روی گام های بعدی بگذارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه